Аграрії протестуватимуть через відсутність обіцяної держдопомоги

У середу, 8 липня, о 09:00 під Кабінетом Міністрів України відбудеться акція протесту. Аграрії вимагають від уряду обіцяної компенсації за втрачені через посуху посіви озимих.

 

Масштаби нинішньої аномальної посухи виявилися катастрофічними для південних регіонів - Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запоріжжя. Найгірша ситуація в Одеській області, де загинула третина врожаю. В українській частині Бессарабії - втрати озимих становлять від 80% до 100%. Аграрії виявилися на межі банкрутства, через що вже скоєно кілька самогубств.

 

Про це повідомляють в прес-службі Всеукраїнської Аграрної Ради.

 

Разом з тим, крім екологічної катастрофи Одеської області загрожує і соціальна. Суспільні настрої і ускладнення економічної ситуації в регіоні викликають тривогу. Аграріям нічим платити орендну плату за землю і податки. Селяни можуть не отримати гроші за свої паї, а місцеві бюджети втратять левову частку надходжень, йдуть на соціальні виплати та розвиток громад. Разом з тим під загрозою посівна-2020 року, адже аграріям Півдня нічим покрити навіть нинішні видатки.

 

У травні Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства пообіцяло постраждалим сільгосппідприємствам частково компенсувати втрачений урожай. Однак, кошти так і не виділені.

 

Всеукраїнська Аграрна Рада неодноразово підкреслювала, що механізм відшкодування збитків аграріям існує. Уряд шляхом внесення змін до своєї постанови від 8 лютого 2017 № 77 може перерозподілити кошти бюджетної програми «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», на яку виділено 4 млрд. Грн. На один із напрямів даної програми - «Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів» - передбачено 1,2 млрд. Грн. Дані кошти призначені для компенсації відсотків по кредитах, які аграрії будуть використовувати для покупки с / г земель. Разом з тим, запуск ринку землі замість жовтня 2020 року має відбутися лише в липні 2021 року. Засоби саме цього напрямку можна направити на компенсацію збитків аграріям, які постраждали від посухи.

 

Засоби для агровиробників можна виділити також з резервного фонду бюджету. Умови використання таких коштів передбачають їх повернення. Однак, через внесення змін до пункту 11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету можливо передбачити виділення коштів на безповоротній основі суб'єктам господарювання. Зокрема, в разі загрози продовольчій безпеці України, викликаної наслідками надзвичайних ситуацій природного характеру.

 

Акція протесту відбудеться за адресою: м .. Київ, вул. Грушевського, 12/2, Кабінет Міністрів України.

Редакційна команда MIZEZ.