Грибівники підбили підсумки року 2020 року

2020 рік запам’ятався виробникам грибів низькими цінами і різкими ціновими коливаннями. 

Як розповів директор ІА UMDIS Максим Єнченко, карантин у березні, що супроводжувався закриттям закладів харчування, призвів до зниження цін на культивовані гриби на українському ринку до рекордно низького за всю історію рівня вже в квітні. Через це багато виробників грибів припинили закладку нового врожаю. Що призвело до різкого зростання цін уже в травні-червні.

Та з липня обсяги вирощування грибів відновилися, через що ціни повернулись на доволі низький рівень: у 3 кварталі 2020 року вони були на 10-20% нижчими, ніж роком раніше. Ціни на шампіньйони не повернулися на рівень 2019 року й досі — через високий урожай лісових грибів у вересні-жовтні.

Натомість на вешенку і тим більше на коричневий (королівський) шампіньйон попит був доволі високим.

«2020 рік приніс і немало позитивних змін, які, безумовно, дозволять грибним компаніями стати сильніше в майбутньому. В першу чергу це стосується продажів і взаємин з клієнтами.

Переможцями з ситуації вийшли компанії, які заздалегідь мали, або змогли швидко побудувати і адаптувати стійку систему продажів. Багато освоїли продаж через Інтернет і розширили асортимент. 2020 рік багато ферм використовували для модернізації і поліпшення технології виробництва, що потенційно може стати трендом наступного року», — підсумував Максим Єнченко.