Сільськогосподарський сектор дає 40% валютної виручки Україні, тому труднощі в цій сфері можуть несприятливо позначитися на гривні, як вважає колишній виконуючий обов'язки міністра сільськогосподарської політики і продовольства Максим Мартинюк.
Згідно з його прогнозом, збір зернових в нинішньому році досягне рівня 55-60 млн тонн, тимчасом як минулого року в Україні збір зернових склав 75 млн тонн.
Нестача врожаю може бути насамперед через негативні погодні умови. Незважаючи на те, що останнім часом в більшості регіонів країни йдуть рясні дощі, посуха встигла негативно вплинути на посіви. Резерви вологи в ґрунті в середньому в 3 рази менші, ніж необхідно.
Якщо теорії щодо скорочення врожаю справдяться, менше зерна буде реалізовано за кордон. Відповідно буде і значне зниження надходження валюти. А це, на думку Максима Мартинюка, може призвести не тільки до фінансових, а й суспільно-політичних труднощів.
«Якщо відштовхуватися від політичних поглядів, то на виборців, може, і не вплине просідання врожаю в 10-15 млн.тонн. А ось ослаблення гривні через недоотримання валютної виручки навряд чи залишиться непоміченим», — зазначає Максим Мартинюк.
Згідно з думкою фахівця, за таких обставин уряд зобов'язаний підтримати вітчизняну сільськогосподарську галузь. І хоча в умовах економічної кризи, спровокованої карантином, допомоги потребує багато видів бізнесу, аграрне виробництво може повернути вкладені в нього кошти вже в найближчому майбутньому.
«Упевнений, що за параметром ефективності на кожну вкладену державну гривню в короткочасній перспективі сільськогосподарському сектору наразі немає рівних», — акцентує увагу Максим Мартинюк.
Отже, на думку фахівця, якщо уряд у цій ситуації зуміє виділити на допомогу економіки обмежені ресурси, а кандидатів на їх отримання буде чимало, надати перевагу АПК буде правильним і прагматичним рішенням.