Колишній президент Асоціації фермерів і землевласників України розповів, що до кінця 2020 року можливе значне зменшення кількості ферм, тому що землевласники не отримують допомоги від держави.
«Малі фермери не отримують ніякої допомоги від уряду. Якщо був неврожай внаслідок граду, посухи або через інші фактори, то ти залишаєшся один зі своїми труднощами. Це вже всі розуміють і від цього відштовхуються. Однак трапляється і так, що людина розраховує на сприятливий результат, але відбувається нещастя, як у Кілійському районі Одеської області, де людина втратила майже все. Фермер навіть не думав, що подібне станеться», — зазначив Іван Томич.
Він також вказав, що найефективнішим механізмом захисту аграріїв вважається страховка, проте вона не всім доступна, тому події, які сталися в Одеській області, цілком можуть повторитися.
«Наразі державних механізмів для попередження подібних випадків немає. Одним із ключових механізмів вважається страховка, проте за 30 років для її впровадження практично нічого не зроблено. На сьогодні приблизно 2–4% фермерів страхують власні посіви, а всі інші — ні. Якщо не буде розвитку страхування для фермерів, подібні ситуації ставатимуться частіше через постійні коливання температур і стихійні лиха, а також внаслідок інших труднощів. Інших механізмів (відстрочка кредитів, компенсація господарствам, які зазнали збитків, забезпечення безвідсоткових кредитів) дуже мало, і вони працюють не для кожного фермера. Зараз активних інструментів уряд не має», — пояснив фахівець.