У 2019 році виробництво зернових і зернобобових культур в Україні становило 75,07 млн тонн згідно з даними Державної служби статистики. Це був абсолютний рекорд урожайності, який у цьому році наздогнати ми, на жаль, не зможемо. Але не все так погано, як може здаватися на перший погляд.

На 2020 рік експерти прогнозують урожай зернових обсягом від 65 до 68 млн тонн, з яких частка озимої та ярої пшениці буде складати 25,8 млн тонн. Що ж, цілком непогано! Такий урожай допоможе Україні зберегти свій статус країни-експортера зерна.

На травневому брифінгу у Києві міністр розвитку економіки Ігор Петрашко повідомив, що на 2020 рік прогнозується кілька сценаріїв урожайності.

Найбільш реалістичний сценарій щодо збору врожаю передбачає 65-68 млн тонн. Це менше, ніж у минулому році, але все одно суттєвий обсяг

Нагадаємо, що раніше прес-служба Мінекономіки повідомляла про зниження врожайності до 60 млн тонн внаслідок аномально теплої зими, нестачі вологи у ґрунті та економічних проблем, пов’язаних із пандемією коронавірусу.

Негативний вплив біотичних та абіотичних факторів на врожайність

Нестандартна зима 2019–2020 років стала головною причиною поширення великої кількості шкідників та хвороб рослин. Помірна температура повітря та відсутність сильних морозів сприяли тому, що яйцекладки комах не вимерзли й навесні шкідники активізувалися з новою силою. Добре перезимували й збудники хвороб рослин. А відновлення вегетації озимих наприкінці лютого, на жаль, стало ще одним фактором на їхню користь.

Серед абіотичних факторів на цьогорічний урожай найбільше впливають заморозки та посуха у південних регіонах). А аграрії на Київщині у другій декаді квітня навіть відчули негативний вплив пилових бур на посіви. Посуха стала для українських фермерів палицею на два кінці: з одного боку, вона дещо стримала бурхливий розвиток хвороб і шкідників, а з іншого...

Мінекономіки повідомляє, що від посухи Україна втратила близько 234 тис. га (тобто, 2,6%) від усього обсягу посівів озимих культур. Найбільше від посухи постраждав озимий ріпак, якого було втрачено 103 тис. га. Площа озимої пшениці скоротилася на 74 тис. га, ячменю — на 53 тис. га, а гороху — на 1,3 тис. га.

За словами експертів, цієї весни повітряна посуха комбінувалася із ґрунтовою. Продуктивних опадів на Півдні України майже не було. Найгірша ситуація склалася в Одеській області, де дефіцит опадів спостерігається ще з минулого року. Внаслідок нестачі вологи ріст рослин затримується, а деякі посіви й узагалі загинули. Загалом аграрії Одещини втратили 148 тис. га посівів озимих культур, з них близько 10% озимої пшениці, 62% озимого ріпаку та 21% ячменю.

Грозові дощі, які пройшли на початку травня, трохи покращили ситуацію зі зволоженням ґрунту в різних областях України, однак посуха на Півдні ще триває.

Весняні заморозки на поверхні ґрунту й у повітрі завдали шкоди посівам гороху, буряків та ярому ячменю.

Попри труднощі з погодою та проблеми зі шкідниками та хворобами на посівах більшість агроекспертів налаштовані оптимістично.

Зниження обсягів урожаю зернових у 2020 році не є критичним для України. Його обсяги поступаються лише рівню останніх двох років і спроможні задовольнити потреби і внутрішнього ринку, й експорту

— стверджує Юрій Лупенко, директор Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”.

Редакційна команда MIZEZ

asdf