Вибір кавунів і динь в липні: як обрати баштанні без нітратів

Перші кавуни та дині з’явилися на прилавках магазинів ще в середині липня. І з кожним тижнем ціни стають все більш привабливими. То чи варто купувати баштанні зараз? Адже поширеною є думка про наявність в низ нітратів. Чи правда це, і як вибрати дійсно смачну та корисну ягоду?

Як вибрати стиглу та безпечну ягоду

Поширений міф про те, що всі дині та кавуни, які продаються в липні, неякісні є неправдивим. Так, вегетаційний період баштанних складає 80 діб – тому, саме в липні вони вже достигають. Це стосується ранньостиглих сортів, які не потребують агрохімії для прискореного достигання.

Як визначити, що кавун є стиглим? Найперше, це поверхня без матового нальоту з чітким малюнком на корі. Якщо таку ягоду злегка стиснути, з’явиться характерний тріск. Місце прикріплення плодоніжки є злегка ввігнутим. При цьому, сама плодоніжка не має бути сильно сухою, адже це ознака того, що плід є перестиглим. Звісно, ідеальним має бути можливість побачити кавун у розрізі – стиглий плід має яскраву м’якоть, темне насіння, приємний та виражений аромат.

Недостигла диня має нерівномірне забарвлення кірки, є багато зеленуватих прожилок і плям. Насіння зрілої дині легко відділяється від м’якоті, а вона сама має яскраве забарвлення.

Максимально допустимий вміст нітратів – 60 мг на кілограм. Про відповідність даному показнику може свідчити лише сертифікат, який повинен бути у продавця. Тому варто купувати баштанні лише на спеціалізованих точках продажу, щоб уникнути неякісного товару.

Що робити, якщо ви з’їли неякісну ягоду?

Ознаки отруєння нітратами виглядають так: сильна слабкість (можлива навіть втрата свідомості), пронос, блювота, порушення координації рухів. Все це може проявитися вже за 4-6 годин після вживання неякісного кавуна чи дині. У даному випадку варто відразу звернутися до лікаря, адже реакція організму у різних людей може бути різною. Особливо швидко варто діяти, якщо подібні симптоми спостерігаються у дітей.

При цьому, навіть якісними кавунами зловживати не варто. Достатньо за добу з’їсти 2-3 скибочки – цього достатньо і це не перевищує норму. Особливо не можна зловживати кавунами людям, які хворіють на цукровий діабет, мають гострі патології підшлункової залози, кишечника та шлунку, сечокам’яну хворобу. Така заборона стосується і людей із серцевими захворюваннями, які пов’язані із затримкою рідини.

 

Редакційна команда MIZEZ.