Покривні культури висівають у міжсезоння на орних землях. Деякі аграрії також підсівають такі культури у кукурудзу чи сою. Але яке ж головне їх призначення?
Покривні культури захищають ґрунт від ерозії, покращують його якість, допомагають контролювати бур’яни, через що зменшується потреба у застосуванні засобів захисту рослин та добрив. Покривні культури створюють середовище для комах-запилювачів, багато видів яких зараз перебуває під загрозою зникнення. Покривні культури використовують для випасу худоби, що сприяє суттєвій економії. Можна зекономити, наприклад, на корові, якщо перевести худобу на зелений корм: не потрібно витрачати кошти на сіно, паливо, роботу найманих працівників тощо. Окрім цього, тварини матимуть якісніше харчування, а стан ґрунту значно покращиться.
Типовими ґрунтопокривними культурами є:
Щоб висівання покривних культур дало потрібний ефект, необхідно чітко все спланувати, дотримуватися технологій та правильно вибрати таку культуру.
Для руйнування твердого ґрунту та перешкоджання розвитку дрібних бур’янів у холодних кліматичних умовах підійде яре жито чи сорти озимого. Редька дайкон має глибокий стрижневий корінь, тому її застосовують для природної обробки ґрунту. Коли потрібно фіксувати азот у ґрунті, вирощують вику. Для залучення корисних ентомофагів та випасу худоби висівають червону конюшину.
Спочатку покривні культури стали популярними у США. У штаті Айова влада заохочувала фермерів субсидіями в рамках плану по оздоровленню ґрунту. Тоді деякі фермери помітили, що після впровадження покривних культур знизилася врожайність кукурудзи після озимого жита. Науковці з Айовського державного університету провели дослідження в 2014–2015 та 2016–2017 роках під час якого зрозуміли, що озиме жито є прихистком для патогенів, які викликають кореневі гнилі. Рослинні рештки жита покривають ґрунт та роблять його холоднішим і вологішим, а деякі фермери заорювали покривну культуру в ґрунт за 3 дні до сівби. Досліди вчених показали, що перед сівбою потрібно зачекати 2 тижні — тоді ґрунт достатньо прогріється, і загроза для молодої кукурудзи зменшиться.
Водночас інший вчений — професор Іллінойського університету Дерін Істборн — довів дієвість покривних культур у боротьбі з хворобами сої.
Загалом досвід американських аграріїв довів ефективність висіву покривних культур у зниженні винесення азоту з ґрунту, утримання додаткової вологи та зниження температури ґрунту, коли це потрібно. Наприклад, під час застосування технології no-till (разом із впровадженням покривних культур) рослинні рештки можна прибрати з рядків, де планується посів.
Редакційна команда MIZEZ
Схожі статті по темі: