ВРОЖАЙ ВРАЖАЄ
Експертна думка

Вирощування тютюну як бізнес-ідея: наскільки перспективною є справа

Тютюнова промисловість колись була доволі розповсюдженою в Україні, але зараз її можна віднести швидше до «вимираючої». Але бізнес на вирощуванні тютюну все ж можна реалізувати, хоч через законодавчі перепони це доволі складно зробити. Окрім цього, культура вимагає особливого підходу щодо вирощування, що також треба враховувати, якщо планувати розвиток такої власної справи.

Вирощування тютюну як бізнес-ідея Mizez

Вирощування тютюну: минуле і сьогодення

Сьогодні вирощування тютюну в Україні є «вмираючою» галуззю через кліматичні і ринкові причини. Але суворе регулювання державою даного виду діяльності також обмежує можливість відродження такого виду бізнесу.

Вирощування тютюну було важливою часткою сільського господарства за часів СРСР: у 1971-1975 роки Україна збирала майже 11 центнерів тютюну з гектара. Максимальний урожай складав 36 тисяч тонн в 1972 році. Сьогодні ця сфера не може похвалитися такими досягненнями. За часи незалежності були спроби відродити галузь – і не раз. Але в Україні працюють міжнародні тютюнові гіганти, які таку ідею не підтримали, пояснюючи це тим, що в своїх сигаретах використовують сорти "Берлі", "Орієнтал" і Вірджинія ", які, на думку керівництва корпорацій, в українських кліматичних умовах не ростуть.

Незважаючи на дану позицію, раніше деякі з них навіть самі пробували налагодити співпрацю з українськими фермерами. Підтримку українським виробникам пробували надати в "Філіп Морріс", відкривши агрономічну програму. Однак ентузіазму в даній сфері у американської корпорації не вистачило надовго: програма була згорнута, так як українські домогосподарства не змогли відповідати як якісним, так і кількісним вимоги компанії.

Потенціал якості виробленого в Україні тютюну річ спірна. З одного боку, дослідники відзначають його неконкурентність щодо тютюну, вирощеного в субтропічному кліматі. З іншого, той же сорт "Вірджинія" цілком культивують тютюнники-любителі в Україні. Вітчизняні дослідники тютюнництва, в свою чергу, відзначали, що, якщо український тютюн і не годиться для виробництва дорогих сигаретних марок, то більш ніж придатний для бюджетного цінового сегменту.

Тютюнова промисловість Mizez

Законодавча колізія та податки

Торгувати своєю продукцією фермерам не вигідно і з економічної точки зору: згідно українського законодавства вирощування тютюну не заборонено, але продавати його в будь-якій формі, - і на сировинній, і в обробленій, - можна тільки підприємствам з повним виробничим циклом і відповідним набором технологічних вимог. Такі суб'єкти господарювання повинні отримувати ліцензію на його виробництво вартістю в 500 тисяч гривень на рік, при цьому з кілограма виробленого ними продукту також буде стягуватися фіксована акцизна плата.

Таким чином, єдиним каналом збуту, крім відверто нелегального, для тютюнника залишається інтернет, де на деяких торгових аграрних майданчиках існує можливість розміщувати оголошення про продаж свого тютюну. В середньому за кілограм "домашнього" продукту там просять від 450 до 600 грн.

Адміністрація однієї з таких платформ розповіла, що не перевіряє і не зобов'язана перевіряти оголошення про продаж тютюну на наявність ліцензії на право займатись подібною діяльністю.  

Ще один важливий фактор,  який треба враховувати, - вирощування тютюну в великих обсягах в цілому шкодить ґрунту. Окрім цього, для збору урожаю треба багато технічних та людських ресурсів. Та й саме тютюнництво є шкідливим для здоров’я людини. Все це треба враховувати, якщо ви замислилися щодо власної справи у сфері тютюнництва.

вирощування тютюну в великих обсягах Mizez

Особливості вирощування тютюну

Дана культура має наступні характерні особливості:

  • Цвіте тютюн від 25 до 40 днів (залежно від сорту), починаючи з середини літа.
  • Посадка: посів тютюну на розсаду відбувається у лютому-березні, висадка в ґрунт - з кінця квітня і весь травень.
  • Культура вимагає доброго освітлення.
  • Грунт повинен бути добре дренованим, з достатньою кількістю повітря.
  • Полив має бути регулярним, в міру висихання верхнього шару.
  • Підживлюють тютюн через кілька днів після висадки, а потім ще два рази, роблячи перерви у 2-3 тижні.
  • Половину квітконосів виламують, а також пасинки, які після цього утворюються. Ці заходи необхідні для підвищення якості тютюну.
  • Шкідники культури: персикова попелиця, тютюнові трипси і дротяні черв'яки.
  • Можливі хвороби: чорна і суха кореневі гнилі, чорна ніжка, несправжня борошниста роса, біла суха плямистість і т.п. Розповсюджені й вірусні захворювання.

 

Редакційна команда MIZEZ.

Денис Кулішов

Схожі статті по темі: