Методи боротьби з повитицею польовою
Повитиця польова — це рослина-паразит, яка обвивається навколо стебла культурної рослини та присмоктується присосками, з часом проникаючи до нього. Ураження цим бур'яном посівів завдає значних збитків, тому дуже важливо знати ефективні методи боротьби з повитицею польовою.
Яких заходів потрібно вжити проти повитиці польової?
Боротися з цією рослиною-паразитом часто доводиться протягом кількох років. Якщо вона вже вразила культурні рослини, знищити бур’ян можна переважно лише з ними. Найефективніший метод боротьби — профілактика. Зокрема необхідно ретельно дотримуватися правил та обмежень поширення карантинних об’єктів, а саме:
- Ретельно перевіряйте насіннєвий матеріал. Якщо виявили насіння повитиці польової чи іншого карантинного бур’яну, доочистіть його. В окремих випадках насіннєвий матеріал потрібно знищити.
- Старанно очищайте машини та знаряддя, що були використані для збору врожаю на ділянках, уражених повитицею, перед застосуванням їх на інших полях.
- Не можна допустити, щоби повитиця польова потрапила в корм для тварин.
- Дотримуйтеся сівозміни: чергуйте культури, що не піддаються або слабко піддаються ураженню цим бур’яном (всі види зернових і соняшник).
- Життєздатність насіння повитиці польової висока, тому розміщувати у сівозміні сприйнятливі до неї культури варто не раніше, ніж мінімум через 6 років.
- Використовуйте у сівозміні поля з чорним паром. Починайте обробляти їх із осінньої безполицевої оранки, а потім проводьте пошаровий обробіток ґрунту.
- Сходи паразита проростають із глибини до 3–5 см, тому засмічені ним поля необхідно обов’язково переорювати на глибину орного шару, що сприятиме загибелі проростків.
- Перед посівом навесні потрібно проводити 2–3 культивації. Якщо ваші поля розташовані в районі зрошуваного землеробства, поєднайте культивацію з провокаційними поливами.
- Проводьте боронування посівів до появи сходів та після. Проводьте міжрядні обробітки та знищуйте окремі уражені бур’яном рослини.
- Викошуйте уражені посіви до цвітіння повитиці, захоплюючи при цьому додаткову зону в 1,5 м навколо. Скошене виносять за межі поля та знищують. Вогнища повитиці польової утримують у стані чорного пару або обробляють гербіцидами суцільної дії.
- Низько та якомога частіше скошуйте повитицю польову до цвітіння у посівах багаторічних трав і на ділянках, що не обробляються. Повитиця польова любить світло, тому основна частка цього паразита розташовується на висоті понад 10 см. Скошене обов’язково видаляйте з поля та знищуйте. А рештки бур’яну в стерні знищують хімічними методами.
- На посівах культурних рослин вогнища повитиці польової скошуйте і збирайте окремо. Засмічений врожай зберігайте окремо від чистого.
Отже, найкращий метод боротьби з повитицею польовою — не допустити потрапляння цього бур’яну на поле. Адже для повного його виведення потрібно багато часу.
Редакційна команда MIZEZ
Олеся Мартюк
Підписатись на Mizez: