Завдяки агрохімічному аналізу ґрунту фермери можуть оптимізувати виробництво та економити ресурси. За допомогою такого заходу визначається наявність елементів у ґрунті, тому, спираючись на результати, аграрії точно знають, які саме добрива та в якій кількості потрібно вносити, а які не слід використовувати.
Ба більше, проводити аналіз ґрунту варто й для збереження навколишнього середовища, раціонального використання земельних ресурсів та збереження їх для майбутніх поколінь.
Агрохімічний аналіз ґрунту проводять восени після збору врожаю або на початку весни перед посівною. Однак експерти рекомендують на відкладати цей захід і проводити його раз на 2-3 роки. Не здійснення аналізу — примарна економія. Знаючи, які саме добрива потрібно вносити, не доведеться витрачати кошти на непотрібні елементи. А з наслідками від заподіяної шкоди доведеться ще довго боротися та «лікувати» ґрунт. Загалом профілактика — найкращий метод уникнення проблем.
Далі об'єднану пробу добре перемішують. Її вага не повинна бути меншою, ніж 400 г. Після цього пробу кладуть до ємності, на яку обов'язково прикріплюють позначку з даними: назвою підприємства, місцем розташування земельної ділянки, номером поля, проби, датою забору та ім’ям фахівця, який проводить дослідження.
Агрохімічний аналіз ґрунту проводиться приблизно впродовж 5 днів. Після цього експерти надають висновок про те, для вирощування яких культур придатна земельна ділянка, та рекомендації щодо вибору необхідних добрив.
Редакційна команда MIZEZ
Схожі статті по темі: