Вірусна хвороба кукурудзи, що має доволі “мистецьку” назву — крапчаста мозаїка листя — найбільш розповсюджена на Півдні та Сході України. Вона може стати серйозною проблемою не лише для тих аграріїв, хто вирощує кукурудзу, так і для тих, хто сіє озимі зернові культури.
Мозаїка листя зазвичай проявляється так:
На деяких гібридах хвороба може проявлятися як опіки на верхніх листках. Якщо кукурудза була інфікована на ранніх етапах розвитку,вона виросте карликовою — всього до 40 см заввишки. Хворі рослини майже не дають врожаю, бо качани або формуються недорозвинені, або ж їх узагалі немає.
Мозаїку листя викликає Barley yellow dwarf virus (вірус жовтої карликовості ячменю). Окрім, власне, ячменю та кукурудзи він завдає шкоди посівам пшениці, рису, жита тощо. Озимі зернові можуть захворіти восени, а кукурудза є проміжною ланкою в розповсюдженні вірусу. Зазначимо, що переносниками вірусу є майже всі види попелиць, причому як дорослі особини, так і личинки. Також джерелом захворювання можуть стати й озимі культури, у соку яких присутній вірус жовтої карликовості ячменю.
Якщо у вашому регіоні були помічені спалахи захворювання кукурудзи або інших культур, слід обирати стійкі до нього гібриди. Також слід ретельно контролювати бур’яни у посівах і вчасно знищувати шкідників (попелиць та інших), що переносять вірус з одного поля на інше.
Редакційна команда MIZEZ
Схожі статті по темі: