Фузаріоз є одним із найбільш небезпечних захворювань пшениці на теренах України. Це захворювання спричиняють гриби з роду Fusarium. Воно доволі розповсюджене і особливо активізується у вологі роки з переважно помірною температурою.
70% уражених цією хворобою зерен пшениці втрачає схожість. Якість борошна з частково ураженого зерна низька, приміром, воно не підходить для дієтичного або дитячого харчування. А деякі види грибів з роду Fusarium і взагалі можуть викликати отруєння.
Першими ознаками ураження пшениці фузаріозом є знебарвлення колоскових лусочок (тоді як здорове колосся в цей час є зеленим). Згодом, за сприятливих для фузаріозу погодних умов, на колоссі з’являється наліт (міцелій гриба) білого, червоного або рожевого кольорів. На міцелії з’являються конідії (нерухомі спори). Якщо ураження було істотним, то зернівка стає легкою, білою, зморшкуватою, втрачає блиск. Якщо пшениця захворіла на фузаріоз на більш пізніх стадіях свого розвитку, зернівка зовнішньо схожа на здорову, однак несе у собі загрозу зараження.
Збудники фузаріозу можуть залишатися у неприбраних рослинних рештках на полі, а також у ґрунті. Важливе значення має якість насіння: інколи причина ураження посівів фузаріозом полягає саме в тому, що насіння несло в собі інфекцію.
Також слід вчасно збирати врожай та звертати увагу на умови його зберігання. Збудник хвороби може активізуватися й у зерносховищах.
Схожі статті по темі: