Яка історія найважливішого в українській культурі свята? Пасха, Великдень, Воскресіння Христове — три найменування, які ми звикли вживати однаково часто. Насправді ж вони позначають різні свята, які історично переплелися в одне, яке ми щороку зустрічаємо навесні.
Дохристиянське свято Русі. Відзначали його в день весняного рівнодення. Наші предки святкували перемогу весни над зимою, світла над темрявою, тепла над холодом. Природа в цей час прокидається, оживає, і люди цьому раділи. Для наших предків-хліборобів починався активний період робіт задля майбутнього врожаю. У цей день обкурювали дерева, очищували сад і проводили першу борозну, щоб визначити стан землі та її готовність до оранки і сівби. Пекли святковий хліб (який зараз ми називаємо «паскою»), робили крашанки, писанки, дряпанки. Стравам та декоративним виробам надавали великого значення. Відомо, що кожен візерунок та символ на писанці має певний сенс: вода, сонце, родючість, захист від темних сил. Писанки були сильними оберегами для наших предків. Цю традицію ми зберегли і дотепер: у різних регіонах України існують школи писанкарства, які навчають давньому мистецтву.
Це старозавітне свято на честь звільнення ізраїльського народу від єгипетської неволі. Відзначається за єврейським календарем на 14-ий день місяця авіва (сучасного нісана). Бог знищив усіх первістків Єгипту, але перед цим наказав єврейським родинам помазати двері кров’ю ягнят (принести їх у жертву, потім запекти та з’їсти). Вважається, що Ісус помер 14-го нісана під час жертвування ягнят на свято Песах. Ісуса стали називати Агнцем Божим, принесеним у жертву за звільнення людей від гріхів, так юдейське та християнське свята переплелися.
Традиція та дата святкування Воскресіння Христового були встановлені не відразу. У 325 році було вирішено відзначати цей день у першу неділю після повного місяця після весняного рівнодення. Якщо дата збігається з юдейською Пасхою, святкування переносять на тиждень пізніше.
В Україні традиції та вірування наших предків-хліборобів поєдналися з християнськими. Ми досі фарбуємо яйця та печемо святковий хліб. Тільки тепер ці страви ще стали символізувати воскресіння Христа, віру в спасіння людей, звільнення від гріхів, світло та надію.
Схожі статті по темі: