Чому фермери не зможуть викупити земельні ділянки, на яких вони працювали до прийняття закону про мораторій

Зовсім нещодавно Конституційний Суд прийняв рішення на якийсь час відкласти земельні питання в зв'язку з тим, що деякі члени суддівської колегії захворіли на Covid-19.

Однак на сьогоднішній день є всі припущення, щоб стверджувати ‒ закон вступить в силу в липні 2021 року. Але це зовсім не означає, що всі фермери, які на даний момент користуються земельними територіями, зможуть брати активну участь в купівлі-продажу.

Ухвалення нової земельної реформи має на увазі певні нововведення, які стосуються подальшого використання ділянок. Таким чином, всі фермери, які є українськими громадянами і мають повне право використовувати землі (державні та комунальні) в сільськогосподарських цілях, отримують шанс викупити дані території. Причому покупка може здійснюватися в розстрочку на строк до 10 років. В такому випадку земельні території не будуть виставлятися на торги, а їх вартість відповідатиме нормативній грошовій одиниці.

Викуп земельних територій: що скаже суд

Якщо більш уважно ознайомитися із зазначеними нормами та правилами, можна зробити висновок, що цей закон не стосується фермерів. Адже скористатися наданим шансом зможуть тільки ті особи, які на постійній основі користуються державними та комунальними землями, але ніяк не ті особи, які використовують їх для вирощування певних культур (сільськогосподарські підприємства).

Відповідно до судової практики, особи, які отримали в кінці 90-хх років спеціальний Акт на право постійного користування земельними ділянками для ведення власного господарства, більше не числиться землекористувачами.

Пояснити ці рішення можна тим, що видані території була призначені для подальшого ведення фермерського господарства, а не для власних потреб. При цьому глава фермерського господарства, який отримав в користування певний відрізок землі, виступає не в ролі фізичної особи або користувача цієї територією, а як представник сформованого господарства. Тому в таких правових відносинах, в ролі суб'єкта розглядається юридична особа, якою є фермерське господарство.

Таким чином, прийнятий закон, який набере чинності 1 липня 2021 року, паралізований в результаті судової практики.

Чому фермери не зможуть придбати земельні території?

У зв'язку з новим законом більшість фермерів можуть втратити право й надалі продовжувати працювати на земельних ділянках, які вони обробляли вже протягом 20 років.

Складність також полягає ще і в тому, що ці фермери, які тримали в 90-хх роках право на постійне використання територіями, спочатку організували фермерське господарство, потім його ліквідували та створили нове, яке існує по сьогоднішній день. В результаті прийняття нового закону фермери впевнені, що, нарешті, зможуть придбати дані території за допомогою спрощеної системи. Але цього не станеться з однієї простої причини: вони не зможуть скористатися своїм правом, як фізична особа, а також як нещодавно організоване фермерське господарство.

Однак ВП ВС в п.7.27 від 5 листопада 2019 року вказала, що право на постійне користування земельними ділянками не має термінів і може бути зупинено тільки в разі підстав, зазначених у ст. 141 Закону України.

Але ніяких відповідей на питання, чи зможуть дані особи, які отримали Акт на право постійного використання земель, продовжити користуватися ділянками, якщо це господарство припинило свою діяльність, до цих пір немає.

Ще однією складністю вважається один істотний недолік прийнятого закону: право на викуп ділянки має фізична особа, але нічого не сказано про те, що органи місцевого самоврядування зможуть продати територію, скориставшись такою процедурою. Тому державні органи можуть спеціально відмовлятися від можливості продавати ці землі.

З боку законодавця очікуються правки, які допоможуть фермерам з легкістю приймати участь в купівлі/продажу земельних територій. Що стосується судової влади, її завдання полягає в тому, щоб забезпечити фермерам максимальну підтримку у вирішенні такої проблеми.

Редакційна команда MIZEZ.

Щоб отримувати новини вчасно, підпишись на наш телеграм-канал

Марія Семенчук

Схожі статті по темі: