Попри те, що виробники пестицидів обіцяють високу ефективність своєї продукції, багато аграріїв рано чи пізно помічають, що вони перестають діяти. І мова не про те, що продукт неякісний. Річ у тім, що навіть найпопулярніші пестициди в Україні мають високий ризик виникнення резистентності шкідливих організмів (стійкість, здатність чинити опір). Основна причина — малий асортимент діючих речовин у препаратах, що застосовуються.
Найбільшу частку обсягу імпорту та внутрішнього виробництва ЗЗР складають гербіциди. Найпоширенішими гербіцидами в Україні є сульфонілсечовини, після них йдуть:
Найбільш імпортованими засобами є ізопропіламінна сіль, гліфосату, ацетохлор.
На них припадає 20% українського виробництва ЗЗР та четверта частина імпорту. Серед українських фермерів попит мають триазоли, а імпортується найбільше сумішей на основі тебуконазолу. Далі рейтинг виглядає так:
Із групи інсектицидів найбільш затребуваними є піретроїди та фосфорорганічні препарати.
Ринок пестицидів достатньо великий і може з'явитися враження, що він є різноманітним. Однак, асортимент діючих речовин у препаратах зовсім невеликий — їх усього 200. Тому і виникає проблема резистентності шкідників до засобів захисту рослин.
Якщо аграрій постійно використовує “улюблені” препарати, які гарно діють (не бажаючи змінювати їх на аналоги), це призводить до пристосування частини патогенних мікроорганізмів до таких умов. А далі — з’являється ціла популяція, яка представлена резистентним штамом і яка є стійкою до обробки певною діючою речовиною. Це посилює патогенність.
До групи ризику входять і фунгіциди, які мають довгий період розпаду. Це стосується і препаратів вибіркової дії. Їх діюча речовина впливає лише на один із процесів. Згодом мікроорганізми стають стійкими, маючи лише одну відмінність від тих, що гинуть.
Таким чином, найбільш популярні пестициди одночасно є і найбільш ризикованими у використанні. Тому, створюючи програму захисту рослин від шкідників, треба не забувати і про такий фактор, як резистентність. Уникнути її можна завдяки чергуванню препаратів із різними діючими речовинами.
Схожі статті по темі: