Техобслуговування — важлива складова догляду за автопарком. Однак, не всі знають, що робити у період між плановим сервісним оглядом. Ми запитали у радника з технічних питань компанії «Агросем» Володимира Фрідріха про догляд за тракторами John Deere 6В.
«Усі роботи по догляду за тракторами можна поділити на щоденні та щотижневі. Якщо ви виконуватимете їх за інструкціями, то ваша техніка прослужить довго та буде надійним помічником при виконанні будь-яких робіт».
Перед початком роботи оператор, який експлуатує трактор, повинен:
____
____
Крім основних зауваг, важливо правильно користуватися механізмами трактора під час виконання робіт. Передусім вмикати передній міст та блокування коліс.
Механічний привід на передні колеса збільшує зчеплення з ґрунтом. Проте треба бути обережним при його ввімкненні на крутих схилах, тому що саме там є висока вірогідність перекинутися.
Під час руху по льоду, вологій чи гравійній поверхні, потрібно знизити швидкість і переконатися у правильності баластування трактора.
При роботі в полі краще за все перейти на роботу чотирьох коліс.
____
____
Якщо відключати механічно не дуже зручно, то необхідно збільшити радіус розвертання.
Це пов’язано з конструктивними особливостями диференціалу переднього мосту, який містить самоблокуючі муфти. Вони запобігають пробуксовуванню передніх коліс. Тому при розвертанні в полі правильно відключати привід переднього моста, щоб забезпечити довговічність його роботи.
Для збільшення терміну дії шин підключайте привід переднього мосту в полі, тільки коли він потрібен. Наприклад, коли працюєте з важкими агрегатами (перевозите важкий багаж).
Під час буксирування іноді складно відключити важіль механічного приводу на передні колеса. Щоб цього уникнути, потрібно скинути навантаження із силової передачі.
А саме:
Якщо під час польових робіт чи руху загалом одне колесо починає втрачати зчеплення, потрібно зупинити трактор, включити блокування диференціала та вижати педаль блокування диференціала вниз. Колеса трактора при цьому не повинні крутитися або можуть крутитися з тією швидкістю, яка була до включення блокування диференціала.
По можливості вмикайте блокування диференціала перед можливим пробуксовуванням.
Коли зчеплення коліс стане однаковим, блокування автоматично відключиться за рахунок пружини. Якщо цього не сталося, вижміть одну педаль гальма, а потім — іншу.
У разі якщо періодичне ковзання повторюватиметься кілька разів, а потім шини зчіплюються з ґрунтом, тримайте педаль блокування диференціала у ввімкненому положенні.
____
____
Як бачимо, самостійний догляд у період між плановим сервісним оглядом — це ваш надійний помічник у забезпеченні безперебійної роботи техніки.
А вже професійну підтримку нададуть експерти сервісної служби «Агросем»!
За матеріалами «Агросем»
Схожі статті по темі: