В Україні спостерігається скорочення виробництва олійного льону. До 2018 року посівні площі зменшилися на третину порівняно з минулими роками та склали 32 тис. га, у 2019 році посівні площі під льоном уже становили 25 тис. га.
Витрачають на вирощування льону у середньому від 6,5 тис. грн/га та більше, що залежить від низки чинників: посівний матеріал, добрива, обробіток ґрунту, ЗЗР, витрати на паливо. Якщо ціна насіння цієї культури становить приблизно 10400 грн/т (з ПДВ) на умовах EXW, при урожайності урожайності в 1 т/га (мінімальна технологія) рентабельність буде приблизно 35–40%, що не є привабливим для аграріїв. Однак споживання насіння льону у світі та в Україні зростає, рентабельність виробництва цього продукту можна значно підвищити, якщо чітко дотримуватися технології вирощування.
Не можна використовувати застарілі сорти, неякісне насіння та не дотримуватися елементарних вимог технології вирощування. Це головні причини низької врожайності культури, що призводять до скорочення виробництва олійного льону в Україні. Інститут олійних культур НААН України закликає аграріїв бути пильними та не купувати посівний матеріал у шахраїв. Купувати насіння олійного льону необхідно лише у справжніх виробників, які проходять щорічну атестацію. Найпоширеніший спосіб підробки — підміна елітного або сертифікованого насіння насінням товарного льону. Також часто виробляють власний посівний матеріал, використовуючи насіння 3-ї, 4-ї та нижчих генерацій. Внаслідок цього врожайність насправді невибагливої та високорентабельної культури втрачається, тому аграрії не ризикують знову повертатися до неї.
Схожі статті по темі: