Наступило календарне літо, а з ним розпочався сезон фруктів і ягід. Ціни на оптових ринках поступово знижуються, однак вони все одно на 50–70% вищі, ніж торік. Про це повідомляє Андрій Ярмак, експерт інвестиційного відділу ФАО. Зазначається також, що навіть у пік сезону фрукти будуть коштувати дорожче, ніж у 2019 році. Але якщо на ринок поступить продукція українських виробників, можна розраховувати на часткове зниження цін.
Експерти констатують, що високого врожаю фруктів і ягід від українських аграріїв цьогоріч не буде: завадили примхи погоди. Спочатку посуха, а потім холодний травень із дощами та приморозками спричинили проблеми з:
“Дощі сприяють появі плісняви, гнилі, а дощі з градом пошкоджують самі ягоди”, — зазначила Ірина Кухтіна, президент асоціації “Ягідництво України”.
За свідченнями синоптиків, у західних регіонах у травні спостерігалися заморозки до –3°C, від яких постраждала городина, плодові й баштанні культури. Через перезволоження ґрунту втратили частину врожаю суниці й херсонські аграрії.
Позитивною новиною є те, що на ринку з’явиться більше української лохини, адже більшість нових плантацій цієї ягоди цьогоріч вступають у фазу плодоношення. Перший врожай лохини ягідники зможуть зібрати вже приблизно через місяць. До того ж, на Півдні ситуація з усіма іншими ягодами (аґрус, малина, порічки) цілком нормальна.
Нагадуємо, що українські ягідні господарства заклали великі плантації лохини й через кілька років вийдуть на обсяги промислового плодоношення. Тому можна спрогнозувати те, що зовсім скоро виробники займуться ще й заморожуванням і переробкою цієї популярної ягоди.
Вже зараз деякі фермери почали вкладати гроші у сховища із регульованим газовим середовищем для зберігання лохини.
Редакційна команда MIZEZ
Схожі статті по темі: