Світова промисловість продуктів харчування беззаперечно визнає цінність та важливість аквакультури. Рибне господарство — одна із найбільш значущих сфер, яка дозволяє отримати високобілкову продукцію тваринного походження. На рівні з м’ясом, риба дає організму людини необхідний білок, а також мікроелементи. Про динамічний розвиток аквакультури та рівень її наукової забезпеченості розповіли в Інституті рибного господарства НААН.
Сьогодні наукова спільнота визначає такі пріоритетні завдання рибної промисловості України:
Водночас потрібно поліпшити якість продукції та впровадити селекційні досягнення.
Селекція необхідна для того, щоб підвищити продуктивність рибних господарств. Вона тісно пов’язана з біотехнічними і генетичними дослідженнями — завдяки їй можна вивести нові види риб, які матимуть більше переваг у якості.
Генетичні дослідження особливо важливі для збереження осетрових риб, поголів’я яких невелике. Потрібно піклуватися про їх генетичну різноманітність. Використання кріобіхотехнологій дозволить зберегти генофонд рідкісних і зникаючих видів риб.
Стан водосховищ і водойм вимагає якісного дослідження та вивчення. Насамперед, треба приділити увагу водосховищам Дніпровського каскаду, адже це — стратегічний резерв. Необхідно вдосконалити методи дослідження забрудненості водойм. Також потрібно поліпшувати харчову якість риби.
Одним із перспективних напрямків досліджень є технології вирощування лососевих та осетрових видів риб. Потрібно вирішити проблеми природоохоронного характеру, щоб зберегти чисельність та генофонд тих видів, які знаходяться під загрозою зникнення.
Важливим питанням є наукові дослідження щодо адаптації рибного господарства до можливих змін клімату.
Якщо регулярно працювати над цими напрямками дослідження та впроваджувати інновації світової аквакультури, українська рибна промисловість невдовзі зможе збільшити і зберегти поголів’я риби, поліпшити її якість, зберегти екосистему та підняти галузь на новий рівень.
Схожі статті по темі: