За останні 20 років сфера торгівлі фруктами та ягодами у грошовому еквіваленті зросла у 4 рази. Якщо говорити про ринок свіжої продукції, то вона зросла у 9 разів.
Нинішній ринок ягід та фруктів та той, що був 10 років тому, суттєво відрізняються.
«Якщо конкретне підприємство чи виробник цього не розуміє, не хоче йти в ногу з часом — його бізнес не матиме успіху».
Про це говорить Ірина Кухтіна, президент асоціації ягідництва України.
Зараз на перший план для виробника виходять використання технологій, знання трендів і популярних сортів, обізнаність у якості продукції. Наприклад, вирощування ягід на відкритому ґрунті без зрошування — це вже застарілий метод. Йти в ногу з часом важливо і навіть необхідно, лише тоді можна розраховувати на гарний врожай. Тільки так можна досягти успіху та отримати прибуток, на який ви розраховуєте.
Зараз у ягідній сфері в Україні спостерігається швидкий темп виробництва. Найбільше на експорт йде лохини (70%), а малина та полуниця переважно реалізуються на внутрішньому ринку.
Розглядати зміни на ринку ягід треба не тільки з позиції обсягів продажів, а й прибутку, який часто є не еквівалентним. Наприклад, світове виробництво суниці складає 14 млн тонн, але ця ягода займає лише третину ринку. Лохина ж має менші обсяги виробництва, але в грошовому еквіваленті лідирує.
Торгівля ягодами має сезонний характер. Наприклад, полуницю садову краще беруть в травні, а черешню — в червні. У липні такого високого попиту на ягоди вже немає, хоч асортимент стає більшим. Пов’язано це з достиганням плодів кісточкових культур (вони є головними конкурентами).
Редакційна команда MIZEZ
Схожі статті по темі: