Зараз містяни особливо гостро відчувають нестачу свіжих овочів, фруктів і зелені. На жаль, більшість із нас вимушені купувати овочі та фрукти у супермаркетах. Через нинішні складнощі з логістикою їхня якість не завжди тішить, а купівля дійсно якісної продукції може вдарити по гаманцю.
Не дивно, що все більше містян прагне виростити свіжі продукти власноруч. Особливо зараз, під час карантину, коли часу на це більш ніж достатньо.
“У світі збільшився інтерес до технологій вертикальних ферм в містах, індивідуального вирощування салатів, ягід і овочів на балконах та встановлення урбаністичних міні-ферм прямо в квартирах”
— підкреслює Катерина Звєрєва, директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації.
Що ж, можливо зовсім скоро нам пощастить побачити футуристичні будівлі, мешканці яких самі собі вирощують органічні овочі та свіжу зелень! І це зовсім не утопія.
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) прогнозує, що через 30 років мешканцями міст будуть дві третини населення землі. А значить, ростиме й потреба у сіті-фермах різного масштабу та спрямування.
За словами Катерини Звєрєвої, зараз усе більше людей почали замислюватися над тим, звідки береться їхня їжа, як вона постачається і що робити, якщо постачання буде порушене.
Світова криза, спричинена коронавірусом, перебої в роботі продовольчих ринків, подорожчання якісної продукції — все це може стати інтенсивним поштовхом до розвитку міського фермерства, недешевого, але такого необхідного жителям великих міст.
Редакційна команда MIZEZ
Схожі статті по темі: