Заходячи в великі супермаркети, ми іноді не можемо визначитися з вибором. Асортимент просто величезний! На полицях представлені майже всі види фруктів і овочів: від свіжої зелені до справжніх “екзотів”. Однак левова частка представленої продукції — тривалого зберігання. Величезні ресурси витрачаються на її зберігання і транспортування, але користь від таких овочів і фруктів сумнівна.
Відмова від купівлі імпортної продукції тривалого зберігання на користь локальної або вітчизняної — це не тільки величезний плюс на користь екологічного благополуччя планети, але й підтримка місцевого фермера. А ще це турбота про власне здоров'я, адже чим довше овоч чи фрукт зберігається, тим більша кількість консервантів використовується для підтримання штучної свіжості.
Наведемо приклади деяких хімічних речовин, які часто використовують виробники овочів і фруктів тривалого зберігання.
Чи варто говорити, що локальні овочі, ягоди і фрукти, які українські аграрії продають на продуктових ринках або постачають в супермаркети, не тільки корисніше, але і набагато смачніше. І дешевше😉
Коронакриза показала, що дрібні та середні фермери дуже вразливі. Варто хоч трохи порушитися звичної ланцюжку "поле — збір і транспортування — торгівля", і зібраний урожай може залишитися гнити в поле. Підтримувати аграріїв має не тільки держава, але й ми самі, усвідомлено віддаючи перевагу локальним овочам або фруктам.
Редакційна команда MIZEZ
Схожі статті по темі: